range-maxillary

Festivalul Internaţional „Întâlniri bucovinene” 2018 la Câmpulung Moldovenesc – Program

La Câmpulung Moldovenesc se desfăşoară în perioada 27 - 29 iulie cea de-a XXIX-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor „Întâlniri Bucovinene”, manifestare organizată de Primăria municipiului Câmpulung Moldovenesc, Consiliul Judeţean Suceava şi Centrul Cultural „Bucovina”.
Festivalul are loc pe esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor.
Acesta reprezintă un eveniment cultural multietnic ce nu are echivalent în Europa, cat şi o istorie de iniţiere a legăturilor bazate pe parteneriat între ţările care au semnat protocolul de colaborare (Polonia, România, Ungaria şi Ucraina), are ca scop protejarea, conservarea şi promovarea folclorului bucovinean în Bucovina şi între emigranţii bucovineni din aceste ţări.

Program „Întâlniri bucovinene” 2018

Festivalul Internaţional „Întâlniri bucovinene” 2018 la Câmpulung Moldovenesc – Program

VINERI, 27 IULIE 2018

Ora 11,00 – PARADA (Stadion – centru)

Ora 12,30 – DESCHIDEREA OFICIALĂ cu buciumași și Grupul vocal PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Moldovenesc Ora 13,00 - Ansamblurile poloneze SOLONCEANCA Solonețul Nou + MICA POIANĂ Poiana Micului

ORA 13,20 – FINALA Festivalului – concurs județean de folclor "COMORI DE SUFLET ROMÂNESC", ediția a XVI-a

13,20 - Ansamblul folcloric POIENIȚA Poiana Stampei

13,40 - Grup vocal FLORI DE MERIȘOR Poiana Stampei

13,50 - Grup vocal - instrumental FLORI DE PE DORNA Poiana Stampei

14,00 - Formația de jocuri de copii CETINA CĂLIMANIULUI Șaru Dornei

14,10 - Ansamblul folcloric CLOPOȚELUL Comănești 14,30 - Grup vocal - instrumental NOIȚELE Bogdănești

14,40 - Ansamblul folcloric FLORI DE BUCOVINA Sadova

14,55 - Grup vocal – instrumental MINA PÂSLARU Sadova

15,10 - Grup vocal - instrumental CIOBĂNAȘUL Dolhasca

15,25 - Grup vocal femei Dolhasca 15,35 - Grup folcloric DOR STRĂBUN Bilca

15,50 - Grup vocal ALTIȚA Bilca

16,00 - Grup folcloric CETINIȚA Falcău, Brodina

16,15 - Grup folcloric FÂNTÂNIȚA Fîntînele

16,30 - Formația de jocuri populare copii Liteni

16,40 - Formația de jocuri populare IZVORAȘUL Liteni

16,50 - Grup folcloric BISTRIȚA AURIE Ciocănești

17,00 - Grup vocal - instrumental STRĂJĂNCUȚA Straja

17,10 - Ansamblul folcloric LUCA ARBURE Arbore

17,20 - Ansamblul folcloric de copii Arbore Ora

17,30 - 19,00 - SPECTACOL FORMAȚII STRĂINE

Ora 19,00 - FINALA Festivalului – concurs județean de folclor "COMORI DE SUFLET ROMÂNESC", ediția a XVI-a 19,00 - Grup vocal - instrumental DOR BUCOVINEAN Siret

19,10 - Grup vocal - instrumental IZVORAȘUL Izvoarele Sucevei

19,20 - Formația de jocuri copii Putna

19,30 - Formația de jocuri FIII PUTNEI Putna

19,40 - Ansamblul folcloric CIOBĂNAȘUL Rădăuți

20,00 - Grup vocal BUCOVINA Calafindești 20,10 - Formația de jocuri TRANDAFIRUL Calafindești 20,20 - Grup folcloric CETINA Vama 20,35 - Grup vocal - instrumental FLORI DE MĂLIN Măllini 20,45 - Grup folcloric STRĂJERII Dolheștii Mici 21,00 - Ansamblul folcloric FLORILE BUCOVINEI Rădăuți Ora 21,20 - 23,00 – ANSAMBLUL ARTISTIC "CIPRIAN PORUMBESCU" SUCEAVA FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE” CÂMPULUNG MOLDOVENESC, Ediţia a XXIX-a

SÂMBĂTĂ, 28 IULIE 2018

Ora 13,30 - Ansamblul folcloric ECOUL MUNTELUI Câmpulung Mold. - Daniela Mândrilă - Georgiana Piticar - Larisa Bodnar Halip Ora 14,00 - Roxana Lupu Moroșanu, Suceava - 2 cântece Larisa Țugui, Vicovu de Jos - 2 cântece Sebastian Galan - Suceava - 2 cântece Bianca Hrișcă, Vicovu de Jos - 2 cântece Alexandra Negru - 2 cântece Ora 14,35 - Grup folcloric FLOARE DE COLȚ Câmpulung Mold. Ora 14,50 - BÁTASZÉKI SZÉKELYEK BARÁTI KÖRE UNGARIA Ora 15,10 - Emilia - Petronela Frumușanu - 10 min Ora 15,20 - Grupul de copii din POLONIA Ora 15,35 - Iuliana - Gabriela Aaniței - 10 min Ioana Cotlarciuc - 10 min

Ora 16,00 - Grupul vocal PERLYNA KARPAT UCRAINA Ansamblul IUNIST și Orchestra HLIBOKA UCRAINA

Ora 16,30 - Geta Zbranca cu copii - 20 min

Ora 16,50 - Ansamblul de cântece și dansuri JODEŁKI POLONIA Ora 17,10 - Cornelia Ștefan - 10 min Ora 17,20 - Grup vocal RODYNA UCRAINA

Ora 17,35 - Ansamblul OPINCUȚA REPUBLICA MOLDOVA

Ora 17,50 - Liliana Coca - 10 min Georgiana Piticar - 10 min Nicoleta Hafiuc - 10 min

Ora 18,20 - Ansamblul folcloric CHERNIVCHANKA UCRAINA

Ora 18,35 - RECITAL ANGELICA FLUTUR

Ora 19,10 - Ansamblul folcloric ȚĂRĂNCUȚA Bardar, REP.MOLDOVA

Ora 19,25 - Grupul vocal JUTRZENKA POLONIA Grupul vocal ECHO BUKOWINY POLONIA

Ora 19,45 - Mădălina Ursescu - 10 min Daiana Ivașcu - 10 min Gabriela Teișanu - 10 min

Ora 20,20 - Ansamblul CHEREMHYNA UCRAINA BEREGINIA UCRAINA RUTA UCRAINA

Ora 21,00 - Eliza Hechelciuc - 10 min Ora 21,10 - RECITAL IULIANA și PAMFIL ROATĂ

Ora 21,30 - RECITAL ANA ILCA MUREȘAN

Ora 22,00 - FOC DE ARTIFICII FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „ÎNTÂLNIRI BUCOVINENE” CÂMPULUNG MOLDOVENESC

DUMINICĂ, 29 IULIE 2018

Ora 10,30 – FINALA Festivalului – concurs județean de folclor "COMORI DE SUFLET ROMÂNESC", ediția a XVI-a 10,30 - Formația de obiceiuri MUNTENII BROȘTENILOR Broșteni 10,45 - Formația de obiceiuri MUNTENAȘII Broșteni 11,00 - Grup vocal CRIZANTEME Pleșești, com.Vulturești 11,10 - Formația de jocuri populare MĂNĂSTIRENII M-rea Humorului 11,20 - Grup vocal BUJOR DE MUNTE Cârlibaba 11,25 - Formația de jocuri populare MUGURAȘII DIN HÎRTOP Hîrtop 11,35 - Grup folcloric KOLOMEIKA Siret 11,55 - Grup vocal RĂZEȘII BUCOVINEI Horodnic de Sus 12,10 - Grup vocal MICII RĂZEȘI Fălticeni 12,20 - Grup vocal MOLDAVA Fălticeni 12,30 - Formația de jocuri de copii SPERANȚA Coșna 12,40 - Grup vocal DORULEȚUL Drăgoiești 12,50 - Grup folcloric DOR Moara 13,15 - Grup vocal FLORI UDEȘTENE Udești 13,25 - Formația de jocuri FLORI DE MINĂ Iacobeni 13,35 - Grup vocal - instrumental PĂDUREANCA Zamostea 13,45 - Grup folcloric SĂLCEANCA Salcea 14,00 - Grup vocal PĂSTRĂTORII DE TRADIȚII Marginea 14,10 - Formația de dansuri CERVONA KALENA Negostina 14,20 - Grup vocal CERVONA KALENA Negostina Ora 14,30 - 16,00 - SPECTACOL FORMAȚII STRĂINE 16,00 - Grup vocal - instrumental PIATRA ȘOIMULUI Câmpulung Moldovenesc 16,10 - Formația de jocuri populare PLAIURILE POJORÎTEI Pojorîta 16,20 - Formația de jocuri BRĂDUȚUL Frumosu 16,30 - Grup vocal BOGDANA Bogdănești 16,40 - Formația de jocuri populare TRILIȘEȘTI Iaslovăț 16,50 - Grup folcloric OBCINA STÂNIȘOAREI Mălini 17,10 - Grup vocal FLORI DE MĂR Râșca 17,20 - Formația de obiceiuri FLORI DE COLȚ Ostra 17,35 - Grup vocal VOCILE NEGOSTINEI Negostina 17,10 - Grup vocal DULCE GRAI BUCOVINEAN Costișa 18,20 - Grup folcloric „ARCANUL BĂTRÂNESC” Frătăuții Noi 18,40 - Ansamblul folcloric PĂDUREȚUL Cacica 19,00 - Formația de jocuri SIMION FLOREA MARIAN Ilișești 19,10 - Formația de jocuri BALADA HUMORULUI Gura Humorului 19,20 - Formația de jocuri pe generații Berchișești 19,30 - RECITAL SORIN FILIP 20,00 - Ansamblul folcloric ARCANUL Fundu Moldovei

20,20 - RECITAL DANA DĂNCILĂ 20,50 - Festivitatea de premiere a Festivalului – concurs județean de folclor "COMORI DE SUFLET ROMÂNESC"

Imagini
Festivalul Internaţional „Întâlniri bucovinene” 2018 la Câmpulung Moldovenesc – Program
Impresii, ganduri ...

Premiere
  • The Broken Hearts Gallery

    The Broken Hearts Gallery

    Gen: Comedie, Dragoste
    Program cinematografe
    In Curand
    • Greenland
      06.11.2020

      Greenland

      Gen: Actiune, Thriller
    • No Time to Die
      20.11.2020

      No Time to Die

      Gen: Actiune, Thriller, Aventura, Mister
    • Top Gun: Maverick
      23.12.2020

      Top Gun: Maverick

      Gen: Actiune, Drama